DevOps Engineer – Enterprise GIS Infrastructure

Prezentare generală

Un DevOps în domeniul GIS are rolul de a gestiona infrastructura și procesele de dezvoltare și livrare a software-ului geospațial, folosind practici și tehnologii de automatizare pentru a asigura o implementare rapidă și fiabilă a aplicațiilor. Acesta se ocupă de configurarea și administrarea serverelor, automatizarea fluxurilor de lucru de dezvoltare și livrare, monitorizarea performanței și securitatea sistemelor GIS, asigurând astfel o experiență fluidă și sigură pentru utilizatori.

Responsabilități

  • Dezvoltare instrumente și scripturi pentru automatizarea de instalare/configurare a componentelor ArcGIS Enterprise
  • Gestionarea infrastructurii operaționale GIS atât intern cât și la beneficiar
  • Proiectare și Implementare sisteme de monitorizare pentru infrastructura GIS
  • Intervenție la alerte: depanare probleme apărute, identificare soluții remediere, furnizare soluții alternative

Cerințe

  • Minim doi ani de experiență relevantă
  • Experiență de lucru cu medii multi-tier și aplicații server-side inclusive – Apache/Tomcat/Glassfish
  • Experiență solidă de lucru cu:
    • Medii Linux
    • Servicii Web
    • Baze de date (MS SQL Server/Oracle/Postgress)
    • Nagios
  • O bună înțelegere a infrastructurilor software și a conceptelor:
    • Capacitate – înaltă performanță
    • Înaltă disponibilitate și reziliență
    • Scalabilitate

Calificări recomandate

  • Experiență de lucru cu configurarea de aplicații Python, C#, Java
  • Familiar cu cel putin una din urmatoarele tehnologii: Git, GitHub, Chef, Docker, Visual Studio, Ansible

Despre Esri România

Esri Romania este membru al Grupului de Companii Worldwide Esri, promovând în România politica și produsele Esri. Suntem lideri pe piața de GIS din România de peste 25, având putere financiară și stabilitate.

Pasiunea noastră pentru îmbunătățirea calității vieții prin geografie se află în centrul a tot ceea ce facem. Tehnologia GIS a Esri inspiră și permite guvernelor, universităților și organizațiilor din țară și din întreaga lume să economisească bani, vieți și mediul înconjurător printr-o mai bună înțelegere a lumii noastre.

Creșterea gestionată cu atenție și datoria zero conferă companiei Esri, la nivel global, o stabilitate neobișnuită în lumea afacerilor volatile de astăzi. Deținută în mod privat, oferim beneficii excepționale, salarii competitive, oportunități de creștere personală și profesională și multe altele.

Esri România este un angajator cu șanse egale și toți candidații calificați vor primi aceeași atenție pentru angajare fără a ține cont de rasă, culoare, religie, sex, orientare sexuală, identitate de gen, origine națională, statut de handicap sau orice altă caracteristică protejată de lege.

Prelucrarea datelor cu caracter personal

Esri România consideră confidențialitatea datelor și respectarea vieții private a individului aspecte foarte importante. Astfel, te asigurăm că datele tale sunt colectate și prelucrate exclusiv în conformitate cu Politica de Confidențialitate. Pentru mai multe informații cu privire la modul în care Esri România  prelucrează datele în contextul angajării, vă rugăm să consultați Politica de Confidențialitate.

Prin trimiterea CV-ului dumneavoastră, vă dați acordul de a vă prelucra datele cu caracter personal.