GIS Java Developer

Prezentare generală

Un developer Java în domeniul GIS scrie și optimizează codul pentru aplicații și servicii GIS folosind limbajul Java și tehnologii asociate. Aceasta implică lucrul cu date geospațiale, implementarea funcționalităților de analiză și vizualizare a hărților și integrarea cu alte sisteme GIS. Dezvoltatorul Java în acest domeniu colaborează strâns cu analiștii GIS și alte echipe tehnice pentru a asigura funcționalitatea și performanța optimă a aplicațiilor GIS.

Responsabilități

  • Proiectare, dezvoltare, testare, depanare si documentare aplicații server-side GIS JAVA bazate pe ArcGIS Enterprise;
  • Arhitecturare soluții JAVA în funcție de cerințe specifice;
  • Scriere cod JAVA scalabil, reutilizabil și ușor de întreținut;
  • Identificare, analiză, depanare și reparare defecte/probleme de performanță atunci când acestea apar;
  • Colaborare cu restul echipei tehnice Esri România pentru a înțelege cerințele de business ce trebuie implementate în software-ul dezvoltat.

Cerințe

  • Minim un an de experiență în dezvoltarea componentelor software de tip middleware utilizând tehnologie JAVA/Servlets/JSP/EJB
  • Cunoștințe fundamentale a serviciilor web, inclusive SOAP și REST
  • O bună înțelegere a platformelor de tip cloud computing
  • O bună înțelegere a practicilor de scriere cod JAVA
  • Cunoștințe de baze de date relaționale precum MS SQL Server, Oracle, PostgreSQL
  • Experiență în dezvoltare de cod JAVA prin utilizarea IDE-urilor precum Eclipse/IntelliJ IDEA
  • Cunoștințe legate de lucrul folosind sisteme de tip “source control”

Calificări recomandate

  • Cunoștințe legate de JSON și XML
  • Cunoștințe legate de instrumente de monitorizare HTTP
  • Cunoștințe legate de instrumente de depanare JD
  • Cunoștințe JavaScript

Despre Esri România

Esri Romania este membru al Grupului de Companii Worldwide Esri, promovând în România politica și produsele Esri. Suntem lideri pe piața de GIS din România de peste 25, având putere financiară și stabilitate.

Pasiunea noastră pentru îmbunătățirea calității vieții prin geografie se află în centrul a tot ceea ce facem. Tehnologia GIS a Esri inspiră și permite guvernelor, universităților și organizațiilor din țară și din întreaga lume să economisească bani, vieți și mediul înconjurător printr-o mai bună înțelegere a lumii noastre.

Creșterea gestionată cu atenție și datoria zero conferă companiei Esri, la nivel global, o stabilitate neobișnuită în lumea afacerilor volatile de astăzi. Deținută în mod privat, oferim beneficii excepționale, salarii competitive, oportunități de creștere personală și profesională și multe altele.

Esri România este un angajator cu șanse egale și toți candidații calificați vor primi aceeași atenție pentru angajare fără a ține cont de rasă, culoare, religie, sex, orientare sexuală, identitate de gen, origine națională, statut de handicap sau orice altă caracteristică protejată de lege.

Prelucrarea datelor cu caracter personal

Esri România consideră confidențialitatea datelor și respectarea vieții private a individului aspecte foarte importante. Astfel, te asigurăm că datele tale sunt colectate și prelucrate exclusiv în conformitate cu Politica de Confidențialitate. Pentru mai multe informații cu privire la modul în care Esri România  prelucrează datele în contextul angajării, vă rugăm să consultați Politica de Confidențialitate.

Prin trimiterea CV-ului dumneavoastră, vă dați acordul de a vă prelucra datele cu caracter personal.